Pandemia, Boże Narodzenie i ferie.

W trudnym czasie pandemii, gdy koniecznością stało się zdalne nauczanie, ze świetlicy korzystało tylko  kilkoro dzieci.

Do  codziennych świetlicowych zajęć włączyliśmy przygotowanie się do Świąt Bożego Narodzenia. Sprzyjało to tworzeniu przyjemnej atmosfery przeciwnej do pochmurnej aury na dworze i obaw, które udzielają się dzieciom, a wynikają z powszechnej  niepewności spowodowanej  obecnością wirusa.

Przygotowywaliśmy różnorodne ozdoby świąteczne i rozmawialiśmy o tym co upamiętniają Święta Bożego Narodzenia, o świętym Mikołaju, którego znają wszystkie dzieci  na świecie, o zwyczajach bożonarodzeniowych w  naszych domach.

Każde dziecko ma pozytywne skojarzenia z obchodzeniem tych świąt; bliskość, serdeczność rodziny, prezenty, choinka, kolorowe światła w domu, na dworze, na ulicach. Nietrudno dzieciom zrozumieć, że takiej bliskości

i atmosfery potrzebują wszyscy, i że nie każdy jej doświadcza. Bardzo chętnie przyjęły propozycję okazania solidarności osobom, które są szczególnie poszkodowane przez pandemię, czyli mieszkankom Domu Pomocy Doraźnej prowadzonemu  przez Siostry  Bernardynki w Warcie. Obecny czas izolacji jest dla nich szczególnie trudny. Oczywiście bez Rodziców uczniów inicjatywa ta nie mogłaby być zrealizowana! Dzieci zebrały kosz słodyczy, napisały oraz nagrały wspólnie z opiekunami życzenia. Do akcji włączyły się  także Świetliczaki, które nie korzystały w tym czasie ze świetlicy. Dostarczony prezent wywołał wzruszenie i wdzięczność. Bardzo miło było też uzyskać odpowiedź, która dowodzi, jak wielką radość sprawiły życzeniami.

Oto treść maila otrzymanego od Sióstr Bernardynek:

Pokój i Dobro!

W imieniu Sióstr Bernardynek i naszych Pensjonariuszek Domu Pomocy Doraźnej im. św. Franciszka z Asyżu serdecznie dziękujemy za te bardzo oryginalne, miłe oku i sercu , życzenia. Brawo !!!

Odwzajemniamy się, życząc,  by spotkania z Nowonarodzonym Jezusem Chrystusem dokonywały się tam, gdzie się Go nie spodziewacie. Niech Jego błogosławieństwo nieustannie Wam towarzyszy.

Z serdecznościami
s. Józefa Maria Revai
Przełożona Klasztoru i Domu Pomocy

Ostatnie tygodnie grudnia, to czas kiedy wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na święta i ferie.

Żeby były one radosne muszą być przede wszystkim bezpieczne. Dlatego też, w ramach zajęć świetlicowych zostały podjęte działania mające na celu uświadomienie naszym uczniom niebezpieczeństw, z jakimi mogą spotkać się podczas ferii. Dzieci chętnie podjęły temat, szczególnie skupiły się na zagrożeniach w sieci. Przygotowały plakaty zawierające przestrogę dla siebie i innych. Zaangażowanie i aktywność dzieci podczas zajęć były dowodem na to, że mają one świadomość problemu. Wierzymy w to, że uchroni ona naszych uczniów…

Mamy nadzieję, że w styczniu  będziemy mogli spotkać się w pełnym składzie, spędzając ze sobą czas z pożytkiem, zabawą, przyjemnością po bezpiecznie spędzonych feriach.

Galeria zdjęć - Pandemia, Boże Narodzenie i ferie