Podsumowanie projektu

W ramach uzyskanej Akredytacji w programie Erasmus+ w sektorze edukacja szkolna, nasza szkoła zrealizowała nowy projekt edukacyjny o numerze 2023-1-PL01-KA121-SCH-000122931. Główna część projektu, zagraniczna mobilność, odbyła się w Grecji. Projekt ten stworzył uczniom wyjątkową okazję do rozwoju poprzez udział w różnorodnych działaniach edukacyjnych, a dzięki pozyskanym funduszom z Unii Europejskiej, uczestnictwo było całkowicie bezpłatne. Mobilność zagraniczna odbyła się w dniach od 3 do 15 czerwca 2024 roku i obejmowała 9 dni zajęć merytorycznych, 2 dni programu kulturowego oraz 2 dni podróży.

Współpracując z grecką szkołą w Katerini, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach, warsztatach i zajęciach terenowych. Program był realizowany w języku angielskim, a dodatkowe zajęcia kulturowo-edukacyjne pozwoliły uczniom na bliższe poznanie greckiej kultury, historii i tradycji. W ramach części merytorycznej projektu uczniowie uczestniczyli w serii zajęć terenowych i warsztatów, które miały na celu pogłębienie ich wiedzy na temat greckiej historii, kultury, przyrody oraz nowych technologii. Podczas licznych zajęć terenowych gromadzili informacje, które wykorzystywali w swoich projektach. Podczas warsztatów komputerowych uczniowie rozwijali swoje umiejętności cyfrowe, ucząc się tworzenia grafik i prezentacji oraz edytowania zdjęć. W szkole partnerskiej odkrywali tajemnice greckiej przyrody, geografii i tradycji, dzieląc się wrażeniami z wizyty w Meteorach. Uczniowie odwiedzili także Muzeum Olimpu w Litochoro oraz Muzeum Geologiczne w Leptokarii, gdzie zdobywali wiedzę o przyrodzie i strukturze geologicznej regionu. Dodatkowo, uczniowie pracowali nad swoim blogiem, przygotowując wpisy oraz przygotowali prezentację na temat greckiej sztuki i muzyki. Dyskutowali również o ekologii i ochronie środowiska w Grecji, co poszerzyło ich wiedzę o lokalnych inicjatywach ekologicznych. Uczniowie poświęcili weekend na realizację programu kulturowego, poznając bogactwo dziedzictwa kulturowego oraz piękno naturalne regionu Riwiery Olimpijskiej. Jednym z głównych punktów programu była wizyta w Meteorach – imponujących formacjach skalnych, na których wznoszą się prawosławne klasztory. Te wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO miejsce jest symbolem greckiej duchowości i historii. Uczniowie mieli okazję odwiedzić pracownię ikon, gdzie dowiedzieli się, że ikony są "pisane", a nie malowane, co było dla nich nowym i fascynującym odkryciem. W ramach programu kulturowego uczniowie odwiedzili także wyspę Skiathos, będącą częścią archipelagu Sporadów. Wyspa ta słynie z ponad 60 plaż, w tym plaży Koukounaries, gdzie kręcono sceny do filmu "Mamma Mia". Główne miasto Skiathos zachwyciło ich urokiem wąskich uliczek, klimatycznych kawiarni i tradycyjnych greckich domów. Po intensywnym programie edukacyjnym uczniowie mieli również czas na relaks i zabawę, korzystając z pięknych plaż i ciesząc się zasłużonym odpoczynkiem w hotelu.

Efekty naszych działań można obejrzeć na naszym blogu na  Facebooku: "Ahoj grecka przygodo. Mobilność edukacyjna uczniów i kadry SP w Warcie".

Zapraszamy również to obejrzenia broszury projektowej: