Spotkania Szkoły Dialogu

28.12.2020r. uczniowie naszej szkoły - uczestnicy tegorocznej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego SZKOŁA DIALOGU gościli Piotra Łuczaka. Spotkanie odbyło się w sieci, na platformie Microsoft Teams. Piotr jest absolwentem naszej szkoły. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu. Obecnej studiuje Stosunki Międzynarodowe na UW i Public Relations na SGH i mieszka w Warszawie, co w żaden sposób nie przeszkadza mu w aktywnej pracy na rzecz Stowarzyszenie im. Ireneusza Ślipka na rzecz dialogu polsko-żydowskiego w Warcie. Nasz gość opowiedział nam o początkach swojego zainteresowania tematyką warckich Żydów; o udziale w ogólnopolskim konkursie Fundacji ,,Shalom’’ Historia i kultura Żydów polskich. Wiele mówił na temat poszukiwania materiałów do pracy konkursowej, o spotkaniu z Johnem Crustem (Kanadyjczykiem żydowskiego pochodzenia, który pisze pracę naukową między innymi o warckich Żydach) i o tym jak stał się jednym z założycieli stowarzyszenia. Spotkanie trwało prawie godzinę. Piotr zaprosił uczniów na wycieczkę po Warcie w poszukiwaniu miejsc związanych z żydowską społecznością dawnej Warty. Wycieczka odbędzie się w lutym przyszłego roku.

Spotkanie, o którym mowa powyżej było już czwartym z kolei spotkaniem w ramach tegorocznych działań SZKOŁY DIALOGU.

Pierwsze odbyło się 26 listopada bieżącego roku również na platformie Teams. Uczestnicy zostali zapoznani z założeniami projektu „Śladami Żydów w Warcie”, którego są bezpośrednimi adresatami jak i wykonawcami. Na realizację tego projektu Stowarzyszenie im. Ireneusza Ślipka na rzecz dialogu polsko-żydowskiego w Warcie pozyskało dofinansowanie od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.  Projekt zakłada ustawienie na miejskim rynku tablicy z planem miasta, na której zostaną oznaczone najważniejsze miejsca związane z historią i kulturą warckich Żydów. Będzie to kontynuacja działań, jakie podjęli uczniowie naszej szkoły i za sprawą których powstał folder/przewodnik pt. “Śladami Żydów w Warcie”. Podczas spotkania uczniowie również rozdzielili między siebie zadani

Kolejne spotkania odbyły się 10 grudnia i 17 grudnia. Poświęcone były w całości miejscom, które uczniowie chcą zaznaczyć na tworzonym przez siebie planie miasta.

Beata Łuczak