Wychodzimy ze szkolnej ławki – warsztaty na cmentarzu żydowskim

20 listopada 2019 roku uczniowie klasy V b spotkali się na cmentarzu żydowskim w Warcie z panią dr Kamilą Klauzińską, Członkiem Zarządu Fundacji Monumentum ludaicum Lodzenese, badaczką niezależną w jednej osobie. Spotkanie to miało na celu zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami i zasadami religijnymi odnoszącymi się do cmentarza żydowskiego i żydowskiej tradycji grzebalnej. Podczas zajęć uczniowie analizowali inskrypcje hebrajskie. Wspólna interpretacja odkrywała przez uczestnikami warsztatów historie życia i śmierci osób spoczywających na warckim kirkucie. Uczniowie chętnie angażowali się, zadawali pytania, dzielili się wcześniej nabytą wiedzą. Rozmowy dotyczyły nie tylko samego cmentarza, ale także historii judaizmu. Podczas warsztatów uczniowie pozyskali wiedzę, którą trudno byłoby znaleźć w szkolnych podręcznikach. Mimo panującego chłodu dwugodzinne spotkanie przebiegło w ciepłej i przyjemnej atmosferze.