Przedszkole - strona www

Biblioteka szkolna

BIP

e-Dziennik

Kronika szkolnych wydarzeń

Hymn szkolny


Tu, gdzie płynie rzeka Warta
Jest miasteczko ukochane.
W nim ma szkoła sercu bliska,
Ja jej wierny pozostanę.

Ref. Patronem naszym Stanisław Skarżyński
Chciałbym być wielkim, takim jak był On,
By sławić imię naszej, drogiej Szkoły,
By pamięć o Nim żywa była wciąż.

Tu koledzy, koleżanki,
Me przyjaźnie i rozterki.
Tu zdobywam wiedzę wszelką,
By wyruszyć w świat szeroki.

Ref. Patronem naszym Stanisław Skarżyński
Chciałbym być wielkim, takim jak był On,
By sławić imię naszej, drogiej Szkoły,
By pamięć o Nim żywa była wciąż.

Festiwal Wiedzy i Umiejętności 2019

Festiwal podzielony jest na trzy części: 

KONKURS WIEDZY.  Klasy (z wyjątkiem klas I – III) konkurują ze sobą w trzech dziedzinach: matematyczno- przyrodniczej, polonistyczno-historycznej i językowej  (jęz. angielski). Każda klasa wystawia trzy reprezentujące ją drużyny. Zdobywcą Stacha okazała się w tym roku klasa IV c. Oprócz Pucharu nagrodą jest wyjazd uczniów na wycieczkę do kina. 

PREZENTACJA UMIEJĘTNOŚCI I ZAINTERESOWAŃ. Tę część można nazwać galerią wydarzeń.  Miały one miejsce na każdej szkolnej kondygnacji, w różnych salach.  Uczniowie i nauczyciele  mogli uczestniczyć lub oglądać .

Sala Wystaw po raz drugi cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Nauczyciele i uczniowie zaprezentowali na niej swoje kolekcje, trofea i wytwory. Można było podziwiać piękne dzieła malarskie kilkorga uczniów. Były też wspaniałe budowle z klocków. Podziwiano imponujące zbiory numizmatyczne. Perłą jednej z kolekcji był banknot o nominale 50 000 złotych. Zaprezentowano też imponujący zbiór magnesów z różnych stron świata oraz ogromną kolekcję  kart ze znanymi piłkarzami. Zaprezentowali się też nauczyciele. Pan dyrektor udostępnił akcesoria piłkarskie: bilety wstępu na mecze, koszulki piłkarskie, ogromną kolekcję znaczków klubowych. Niektóre z nich mają wartość historyczną. Jedna z pań przedstawiła rękodzieło artystyczne w swoim wykonaniu; piękne serwety i obrusy, inna pokazała część swojej bogatej kolekcji zakładek do książek.  Podziwialiśmy też trofea sportowe kilkorga uczniów, którzy uprawiają sport w klubach, poza szkołą.    

W jednej pracowni zainstalowano escape room, czyli pokój zagadek. Ekipa kilku osób mogła tam wejść, by - w określonym czasie, rozwiązując kolejne zadania i zagadki – znaleźć klucz do drzwi, co pozwalało opuścić salę. Ten pomysł okazał się być bardzo atrakcyjny. Przed wejściem do escape room’u cały czas ustawiała się kolejka i nie wszyscy zdążyli zmierzyć się z tym wyzwaniem. Nasuwa się więc wniosek co do liczby escape room’ów w przyszłej edycji festiwalu. Zorganizowano też Salon Piękności, który cieszył się dużym powodzeniem. Tego dnia można było mieć bardzo odważny makijaż! Wiele osób przekonało się, że podkreślenie własnej urody właściwym makijażem to niełatwa umiejętność. 

W pięciu pracowniach uczniowie klas trzecich gimnazjalnych przygotowali atrakcje w postaci gier planszowych i stolikowych. W ubiegłym roku Sala Gier Planszowych, w której wyłożono różne gry cieszyła się małym zainteresowaniem. W tym roku najstarsi uczniowie oraz nauczyciele aktywnie prezentując na czym polegają zasady różnych gier skutecznie zachęcili do zabawy wielu młodszych uczniów. Wiele osób, zarówno dzieci , jak i dorosłych odkryło w tym dniu atrakcyjność nowoczesnych gier planszowych. Mogą być one znakomitą alternatywą dla gier komputerowych! Bardzo ważnym elementem festiwalu była kawiarenka językowa. W jednej z sal urządzono przytulną kawiarnię serwującą gorące i zimne napoje oraz domowe wypieki. Wszystko zaprezentowane w karcie Menu w dwóch językach obcych; angielskim i niemieckim. Warunkiem przyjęcia zamówienia było złożenie go w języku obcym. Na szczęście kelnerki były bardzo domyślne i wyrozumiałe. Trzeba też przyznać, że niektórzy z gości nie powstydziliby się swojego występu w prawdziwej kawiarni za granicą!

 Uczestnicy festiwalu mogli tez obcować ze sztuką w postaci muzyki i poezji. Uczniowie klasy Va zaprezentowali młodszym kolegom wiersze o dzieciach i dla dzieci w pięknym montażu opracowanym przez swoją wychowawczynię. Odbył się też koncert, na którym młodzi muzycy z różnych klas przedstawili swoje umiejętności wokalne oraz instrumentalne. Kilku uczniów z klas trzecich gimnazjalnych przygotowało film pt. „Zalogowani do życia”, który miał już swoją premierę  w Warckim Centrum Kultury w ramach podsumowania Kampanii Profilaktycznej prowadzonej przez Poradnię Psychologiczno -  Pedagogiczną w Warcie. 

PRZEDSTAWENIE „GOŚCIE STANISŁAWA SKARŻYŃSKIEGO”  Po raz drugi w trakcie festiwalu odwołujemy się do ludzi ważnych dla Polski i świata.   Rok temu wraz ze Skarżyńskim, w paradzie postaci historycznych, pojawiło się  dziesięciu naszych rodaków, którzy w dziejach Polski  lub świata odegrali wielką rolę. W tym roku nasz patron „zaprosił” i przeprowadził wywiad z „Patronami roku 2019” ogłoszonymi przez parlament polski: Stanisławem Moniuszką, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim, Anną Walentynowicz. Postać Stanisława Skarżyńskiego zna każdy uczeń naszej szkoły. Jego święto wykorzystujemy, by dowiedzieć się lub bliżej poznać  inne osoby, które są ważne  dla Polski, Europy lub ludzkości, a mogą być ważne także  dla każdego z nas. 

Dzień bez lekcji w szkole uzmysłowił jak wiele zawdzięczamy…. lekcjom. Wiedza, umiejętności zaprezentowane przez uczniów w ogromnej mierze wynikają z uczenia się w szkole. Mieliśmy też okazję doświadczyć, że rozwijamy się także poza nią. A szkoła jest  dobrym miejscem, by podzielić się z innymi swoimi zainteresowaniami, przedstawić swoje zdolności. Uczniowie i nauczyciele mieli świetną wspólną zabawę. Nie wszystko  przebiegło w pełni zgodnie z planem, ale dzień bez lekcji w szkole to naprawdę wielkie wyzwanie!  Mamy jednak zamiar doskonalić nasz szkolny Festiwal Wiedzy i Umiejętności, zgodnie z zasadą umieszczoną na statuetce Stacha: „Per aspera ad astra”

Zapraszamy do galerii zdjęć - Festiwal Wiedzy i Umiejętności