Wieczorek poetycki

20 listopada 2018 roku o godzinie 17.00 w Warckim Centrum Kultury rozpoczął się kolejny z cyklu „Wieczorków poetyckich” zatytułowany „RADOSNA NIEPODLEGŁA”. To przedstawienie słowno – muzyczne dla uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uczniowie klasy 5a, 4a, 4c, 8a, 1a, 3a oraz klas 3A, 3D oraz 3E oddziałów gimnazjalnych poprzez poezję  i muzykę przenieśli zaproszonych gości w czasy zaborów, postań, I wojny światowej  do roku 1918 i odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Dziś,  w setną rocznicę wspólne radowali się z tej wolności. Usłyszeliśmy teksty m.in. Władysława Bełzy, Marii Konopnickiej, C. K. Norwida, Juliusza Słowackiego,  Jana Lechonia, Leopolda Staffa, Wisławy Szymborskiej, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dzięki chórowi szkolnemu „DECYMA” pod kierunkiem pani Moniki Wrzesińskiej wybrzmiały pieśni legionowe: ,, Wojenko, wojenko”, „My, pierwsza brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, „ O mój rozmarynie” czy  „Cześć polskiej ziemi cześć”.

W tych radosnych chwilach usłyszeliśmy również współczesne interpretacje znanych piosenek :,,Powrócisz tu”, „Warszawo ma” i „Taki kraj” dzięki gościnnemu występowi Klaudii Gardzielik uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku.

Występy uczniów Szkoły Podstawowej w Warcie oglądali zaproszeni goście m.in.  Burmistrz Warty pan Krystian Krogulecki, radny powiatowy pan Tomasz Baliński, dyrektor byłego Publicznego Gimnazjum w Warcie, pan Wojciech Wójcik z małżonką, dzięki któremu „Wieczorki poetyckie”  rozpoczęły swoją  działalność. Gościliśmy również   dyrektorów szkół z Warty, radnych z Warty, dyrektora WODN w Sieradzu, pana Olgierda Neymana, nauczycieli  i pracowników Szkoły Podstawowej w Warcie ale przede wszystkim dumnych rodziców. Rodziców, którzy wspierali i aktywnie włączyli się w organizację tego przedsięwzięcia.

Spotkania te rozpoczęły się w 2010 r w Publicznym Gimnazjum w Warcie a dziś kontynuowane są w Szkole Podstawowej im. kpt. pil. S. Skarżyńskiego w Warcie. W tak ważną rocznicę, dzięki uprzejmości dyrektora Warckiego Centrum Kultury, pana Wiktora Baranowskiego, po raz pierwszy młodzi aktorzy – amatorzy mogli wystąpić na scenie. Chwile te zatrzymała na zdjęciach pani fotograf Anna Majewska.

Po występie widzowie i artyści zostali zaproszeni na filiżankę gorącej kawy i herbaty oraz domowe ciasto.

Organizatorki pragną gorąco podziękować dyrektorowi WCK panu Wiktorowi Baranowskiemu oraz pani Annie Majewskiej.

Zapraszamy do galerii zdjęć - Wieczorek poetycki

Elżbieta Słowińska