Jesień w świetlicy szkolnej

Po długiej przerwie dzieci wróciły do szkoły i do…świetlicy.

Są wśród nic pierwszoklasiści, dla których świetlica stanowi swego rodzaju połączenie doświadczeń przedszkolnych ze szkolną rzeczywistością.

Na początku sporo czasu poświęciliśmy wspólnie z dziećmi  na poznawanie siebie, organizowanie zajęć, ustalanie zasad  i reguł, które pozwolą  dobrze, bezpiecznie funkcjonować.

Oprócz tego jednak dużo się działo!

W naszej grupie jest wiele dzieci obdarzonych artystycznymi zdolnościami. Kilkoro z wielką pasją wykonuje prace plastyczne. Nie trzeba ich namawiać do wykonania rysunku, malowania, wyklejania.  Prace zwracają uwagę stałych bywalców i gości świetlicy. Mamy wspaniałych konstruktorów. Klocki lego są budulcem ujawniającym ich wyobraźnię. Dzieci uświetniły w świetlicy Dzień Drzewa i Dzień Muzyki wykonując z  klocków  drzewa, a nawet …nuty. Uczniowie pokazali  też, jak skutecznie  i  efektownie potrafią współpracować. Wykonali w dwóch grupach prace plastyczne przedstawiając drzewo, opisując jego charakterystykę.

Wśród dzieci są  także osoby obdarzone talentami muzycznymi. Zaprezentowały one instrumenty muzyczne, na których uczą się grać. Jeśli nawet jeszcze za wcześnie, by przedstawić utwór, bo niektórzy stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie, to niezwykle atrakcyjne było pokazać wygląd i dźwięk akordeonu czy skrzypiec. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały występy kolegów. Wielu z nich po raz pierwszy widziało te instrumenty „na żywo”. Dzień muzyki został uświetniony wieloma rodzajami instrumentów:  na akordeonie uczy się grać Oskar z klasy I, na skrzypcach  Kornelia z klasy I, na flecie zagrała Ola z klasy I a na dzwonkach w duecie wystąpili Hania i Bartłomiej z klasy III. Swoje umiejętności zaprezentował Julian z III klasy.

Dużą atrakcją jesieni w świetlicy był Dzień Kundelka. Okazało się, że wszyscy „świetliczanie” mają w domu zwierzaka, a niektórzy nawet kilka. Dzień Kundelka był świetną okazją, by się pochwalić swoimi pupilami. Zrobiliśmy galerię zdjęć zwierząt – przyjaciół. Dzieci mają dużo wiadomości o zwierzętach, potrafiły w bardzo ciekawy sposób o nich mówić i ….potrafiły siebie wzajemnie słuchać.

Jesień to także  czas pamięci. Pamiętaliśmy  o  wielkim Polaku  Janie Pawle II.  Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały animowany film  o nim.   Rozmawialiśmy też o osobach, którym winniśmy pamięć jako mieszkańcy Warty; o bohaterach powstania styczniowego, o patronie szkoły.  Uczniowie, mimo bardzo młodego wieku, wykazali  duże zainteresowanie  ludźmi i wydarzeniami z tak odległej dla nich przeszłości. Mamy nadzieję, że buduje to ich szacunek wobec małej i dużej Ojczyzny.

Tak więc jesień w świetlicy zaczęliśmy energicznie a kończymy nostalgicznie. Teraz czekają nas nowe zadania i wyzwania. Ufamy, że będą one miały miejsce w realu,  a nie online….

Galeria zdjęć - Jesień w świetlicy szkolnej