„Na regionalną nutę” - podsumowanie projektu edukacyjnego

Uczniowie klasy VIII a brali udział w projekcie edukacyjnym,  którego nadrzędnym celem było zainteresowanie ich tradycjami, zwyczajami i obrzędami kultywowanymi w regionie, w którym mieszkają oraz przybliżenie im sylwetek interesujących ludzi związanych z miastem i regionem, w szczególności sylwetki Władysława Stanisława Reymonta.

Działania projektowe stwarzały uczniom nie tylko okazję do poznawania i odkrywania historii swego regionu, ale również poszerzały ich wiedzę z zakresu sztuki ludowej regionu sieradzkiego oraz rozwijały u nich umiejętność samodzielnego poszukiwania materiałów źródłowych.

Mimo pandemii udało się przeprowadzić cykl zdalnych zajęć dotyczących zróżnicowania języka polskiego, gwary, dialektu, stylizacji jak i samemu Władysławowi Stanisławowi Reymontowi i jego twórczości (ze szczególnym uwzględnieniem „Chłopów”).

Niektórzy uczniowie podjęli się dodatkowych działań, a efekty ich pracy są zamieszczone poniżej. Zachęcam bardzo do zapoznania się z prezentacjami, referatem oraz wywiadem..

Prace przygotowali:

• Polszczyzna niejedno ma imię – Gabriela Antończak;
  • Wywiad z Władysławem Stanisławem Reymontem – Małgorzata Leśniczak, Patrycja Wawrzyniak;
  • Mówimy Reymont – myślimy „Chłopi” – Michał Ugorny;
  • Ludowy stój sieradzki – Zuzanna Kobryń;
  • Obrzędy i zwyczaje regionu sieradzkiego – Oliwia Smus .

koordynator projektu -  Beata Łuczak

Prace uczniów: