Podsumowanie projektu edukacyjnego „Ireneusz Ślipek – most między dwiema kulturami”

11 czerwca 2019 r. uczniowie uczestniczyli w warsztatach na cmentarzu żydowskim w Warcie, które prowadziła pani Kamila Klauzińska – doktor judaistyki, etnolog i antropolog, badacz niezależny; działaczka na rzecz zachowania pamięci o Żydach polskich.

Po warsztatach wszyscy (również zaproszeni goście) udali się na cmentarz rzymsko-katolicki w Warcie, by zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobie śp. Ireneusza Ślipka. Program tego dnia kończyły warsztaty kulinarne w Zespole Pałacowo -Parkowym w Małkowie. Dzięki uprzejmości pani Agnieszki Kudlik-Budzińskiej uczniowie mogli kosztować bajgle we wnętrzach tego pięknego miejsca. Dowiedzieli się od pani Małgorzaty Okońskiej i pana Zbigniewa Talagi, jak można wykonać ciasto na ten przepyszny smakołyk.

12 czerwca 2019 r. miała miejsce GALA, podczas której Martyna Serafińska przybliżyła nam  sylwetkę pana Ireneusz Ślipka. Następnie jury przedstawiło wyniki IV Konkursu  Szkolnego im. Ireneusza Ślipka pt. Literatura polska żydowskim piórem pisana. I miejsce zajęła Sylwia Adamiak, II miejsce Zuzanna Chojecka, III Martyna Serafińska i Zuzanna Jańczak.

Po ogłoszeniu wyników laureaci prezentowali swoje  prace oraz fragment wybranego tekstu  poetyckiego lub prozatorskiego związanego z tematem nagrodzonej prezentacji multimedialnej. Sylwia Adamiak zaprezentowała także pracę pozakonkursową o Leonardzie Cohenie. Przedstawiciel Stowarzyszenia im. Ireneusz Ślipka na rzecz dialogu polsko – żydowskiego w Warcie wręczył jej nagrodę specjalną.

Na zakończenie nasi uczniowie przy akompaniamencie muzyków działających przy Warckim Centrum Kultury przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. „Przy szabasowych świecach”.

Uczniowie biorący udział w projekcie skierowali zaproszenie na Galę i na wycieczkę „Śladami Żydów w Warcie” (organizowaną w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Szkoła Dialogu”), która była kolejnym punktem programu tego dnia, do władz miejskich, do radnych, do dyrektorów wszystkich instytucji w mieście. Wysłali także zaproszenie do pani Anny Azari – Ambasador Izraela w Polsce.

Ku naszej ogromnej radości Pani Ambasador odpowiedziała listem na zaproszenie. Poniżej jego treść:

Koordynator projektu – mgr Beata Łuczak

Materiały:

Prace konkursowe:

Film "Śladami Żydów w Warcie"