KONKURS CZYTELNICZO-PLASTYCZNY – 100. NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

KOMISJA /p. HUBERT KAMOLA, p. DOROTA GAJ-CIUPA, p. MAŁGORZATA WAWRZYNIAK-DORABIAŁA/ PRZYZNAŁA NASTĘPUJĄCE NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

KATEGORIA   I „GDY MYŚLĘ POLSKA…”

•  I miejsce - GABRIELA ANTOŃCZAK  VII A
  • Wyróżnienie : BŁAŻEJ BARANOWSKI IV A

II „ILUSTRACJE DO HYMNU POLSKIEGO”

• I miejsce - PAULINA BEDNAREK VB i FABIAN BORCZYK VA
  • II MIEJSCE - MARIA CIUPA VB
  • III MIEJSCE – NIKOLA KOBUSIEWICZ VB
  • Wyróżnienia : GABRIELA WÓJCIK IVC, IGOR SZURDYGA IVA, JULIA WAWRZYNIAK VA, JULIA SZYMCZAK VB, PATRYCJA WAWRZYNIAK VB

III „BOHATEROWIE NIEPODLEGŁEJ POLSKI”

• I miejsce – MIKOŁAJ KOZŁOWSKI III C
  • II MIEJSCE – JAKUB WOŹNY VIB
  • III MIEJSCE – ZYTA MIKOŁAJCZYK VA
  • Wyróżnienia: AGATA HYNAS VI A, DOBRAWA SZCZEKLA VI A

IV „PLAKAT”

• I MIEJSCE – ZUZANNA KOBRYŃ VII A
  • II MIEJSCE – GABRIELA POLOWCZYK VB
  • III MIEJSCE – AGATA POTASIŃSKA VI A
  • Wyróżnienie: OLIWIA SMUS VIIA
  • DYPLOMY I WYRÓŻNIENIA ZOSTANĄ ROZDANE NA APELU

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Dnia 26 października (piątek) obchodzono w naszej szkole po raz XII

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH, TEGO DNIA MOŻNA BYŁO PRZECZYTAĆ NA LEKCJI FRAGMENT ULUBIONEJ KSIĄŻKI NAUCZYCIELA LUB UCZNIA!!!

Każdy, kto tego dnia wszedł do biblioteki szkolnej:

• mógł wypożyczyć książkę (otrzymał wówczas cukierka lub zakładkę) wielkim powodzeniem w tym roku cieszyły się zakładki
  • mógł wpisać na wywieszonym plakacie swoje życzenia lub prośby do biblioteki,
  • mógł zakupić książkę na KIERMASZU TANIEJ KSIĄŻKI,
  • obejrzeć przygotowane wystawy i przeczytać „złote myśli” na temat książek wywieszonych na terenie szkoły.

Galeria zdjęć - Dzień Bibliotek Szkolnych

ZBIGNIEW HERBERT – 2018 rok Herberta

Dnia 29 X 2018 roku w Szkole Podstawowej w Warcie uczciliśmy ROK HERBERTA. Uczniowie ( po dwóch z każdej klasy), przeczytali przygotowane przez panie Małgorzatę Wawrzyniak-Dorabiałę i Annę Putyńską biografie pisarza oraz jego wiersze. Dla klas IV-VI został wybrany wiersz „Pan od przyrody”, klasy VII-VIII i oddziały gimnazjalne słuchały wiersza „Przesłanie pana Cogito”. Kolejną  lekcję rozpoczęli nauczyciele przeczytaniem wybranego przez siebie wiersza.

ZBIGNIEW HERBERT – 2018 rok Herberta

Rok 2018 został ogłoszony rokiem Zbigniewa Heberta. Dziś, 29 października obchodziłby swoje urodziny. Jest on jednym z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy i poetów. Zmarł 20 lat temu. W swoim kraju dopiero pod koniec życia mógł cieszyć się uznaniem. Miał bardzo szczęśliwie dzieciństwo we Lwowie. Gdy miał piętnaście lat Lwów zajęli Rosjanie, potem Niemcy.  Pod koniec drugiej wojny  światowej z rodzicami i siostrą wyjechał do Krakowa. Widzieli że do Lwowa znów wejdą Rosjanie. Jego ukochane miasto już nigdy nie wróciło do Polski, a Zbigniew Herbert już do końca życia w nim nie był.

W Polsce nie mógł drukować swoich utworów, ponieważ nie chciał chwalić władzy komunistycznej i nie chciał pisać w sposób, który narzucano wtedy twórcom. Ten sposób nazywano realnym socjalizmem. Był człowiekiem pracowitym, wykształconym.  Pracował w rożnych zawodach, bardziej lub mniej atrakcyjnych. Nie chciał wyjechać z Polski na stałe. Emigrowało wtedy wielu Polaków, ale powrót do kraju był już dla nich niemożliwy.  Zbigniew Herbert  miał wielkie pragnienie podróży, chciał też chociaż na trochę wyrwać się z szarej, zniewolonej  ojczyzny. Okazało się to możliwe dzięki wielu zagranicznym nagrodom. Otrzymywał je za swoje utwory, a  tłumaczono je aż na 38 języków! Wyjeżdżał więc dużo, zawsze wracał w ściśle określonym terminie, by móc wyjechać ponownie. Dużo zwiedzał, poznawał z bliska kulturę europejską, cały czas pisał.  Żył i mieszkał bardzo skromnie w czasie pobytu za granicą i w kraju. Przypłacił to zdrowiem. Był bliski zdobycia Nagrody Nobla.

Gdy w Polsce  powstała Solidarność w 1980 roku, zamieszkał z żoną na stałe w Warszawie. Zmarł  w 1998r.  Słyszeliście zapewne o żołnierzach niezłomnych, wyklętych. Nie poddali się  obcej władzy, która podporządkowała sobie Polskę po drugiej wojnie światowej. Większość z nich przypłaciła to życiem. Zbigniew Herbert jest niezłomnym poetą;  najpierw nie publikowano jego wierszy, potem nie mówiono o jego książkach w mediach, nie uczono w szkołach, chociaż był znanym, światowym poetą! Warto poznać jego piękne  wiersze, brać przykład z jego odwagi, wytrwałości, wierności zasadom.

Galeria zdjęć - Dzień Herberta

Czytaj więcej: ZBIGNIEW HERBERT – 2018 rok Herberta